İçeriğe geç
Askerlik ÇağıBİLGİ · HABER · TOPLULUK
Etiket arşivi

#Yemin Töreni

edelli askerlikte izin düzenini ve yaklaşık 25 günlük birlik sürecini temsil eden rütbesiz bedelli askerler.
Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlikte İzin Var mı? 2026’da İzin Kullanımı Nasıl Oluyor?

Bedelli askerlikte izin kullanılabiliyor mu, hafta sonu eve gidiliyor mu? Bir aylık temel eğitimde normal izin uygulamasını ve yemin töreni sonrasındaki idari izin düzenini güncel MSB hükümleriyle açıklıyoruz.

20 Eylül 2026
Yemin töreni öncesi yürüyüş provası yapan rütbesiz erler ve tören alanı.
Askerlik

Yemin Töreni Nasıl Geçiyor? Prova Süreci ve Acemiliğin Son Günü

Askerlikte yemin töreni öncesi provalar nasıl geçiyor? Son haftadaki yürüyüş çalışmalarını, tören heyecanını ve acemi birliğinin bitişini anlattık.

15 Eylül 2026
6 aylık askerlik sonunda kışla arkadaşlığı ve askerlik anılarını yansıtan rütbesiz erler.
Askerlik

6 Aylık Askerlik Nasıl Geçiyor? Acemilikten Usta Birliğine Kalanlar

6 aylık askerlik nasıl geçiyor? Çanakkale’deki acemi birliğinden Ankara’daki usta birliğine uzanan süreçte eğitim temposunu, askerlik arkadaşlığını, devre muhabbetlerini ve terhis sonrası geriye kalan güçlü anıları tek yazıda topladık.

15 Eylül 2026
6 aylık askerlik sonunda koğuş arkadaşlığı ve askerlik anılarını yansıtan erlerin kışla içindeki akşam sahnesi.
Askerlik

6 Aylık Askerlik Nasıl Geçiyor? Acemilikten Terhise Kalanlar

6 aylık askerlik nasıl geçiyor? Çanakkale’deki acemi birliğinden Ankara’daki usta birliğine uzanan süreçte eğitim, arkadaşlıklar, yemin töreni ve terhis öncesi unutulmayan anıları anlattık.

15 Eylül 2026
Bedelli askerlikte yemin töreni sonrasında tören alanından ayrılıp son işlemler için yürüyen rütbesiz askerler, ellerinde valiz ve çantalarla kışla içindeki birlik binasına doğru ilerliyor.
Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlikte Yemin Töreninden Sonra Ne Oluyor? | Deneyim

Bedelli askerlikte yemin töreninden sonra ne yapılıyor ve birlikten ne zaman çıkılıyor? Bölüğe dönüş, askerî malzemelerin teslimi, valizlerin alınması ve nizamiyeden çıkış sürecini anlattık.

13 Eylül 2026
Bedelli askerlik sevk ve terhis tarihlerini takvim üzerinden karşılaştırarak fiilî askerlik süresini hesaplayan yükümlü
Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik Kaç Gün Sürüyor? 25 Günlük Askerlik Deneyimi ve Güncel Kural

Bedelli askerlik gerçekten 25 gün mü, yoksa 1 ay mı? Bir yükümlünün 25 günlük deneyimini, yemin töreni sonrası idari izin uygulamasını ve bayram dönemlerinin süreyi otomatik olarak kısaltıp kısaltmadığını güncel MSB kurallarıyla açıkladık.

13 Eylül 2026
Yemin töreni sonrasında Samsun Atakum sahilinde şehir hayatına yeniden karışan bir askerlik deneyimini temsil eden editoryal görsel
Askerlik

Yemin Töreninden Sonra İlk Çarşı İzni: Samsun Neden Cennet Gibi Geldi?

Yemin töreninden sonra verilen hafta sonu izninde Atakum sahili, uzun yürüyüş ve Samsun pidesi bile bambaşka hissedebilir. Kısıtlı bir ortamdan çıkınca sıradan şehir hayatının değeri yeniden fark edilebiliyor.

6 Eylül 2026
Acemiliğin sonunda çamaşır görevi sırasında uzun süre birlikte bekleyen ve sohbet eden Türk asker adaylarını temsil eden editoryal görsel
Askerlik

Acemilikte Çamaşır Nöbeti: Hiçbir Şey Yapmadan Geçen Bir Gün Neden Unutulmaz?

Acemiliğin sonunda tutulan çamaşır nöbeti, bütün gün neredeyse hiçbir şey yapmadan beklemeye dönüşebilir. Ancak aynı boşluk, birlikte geçirilen saatler ve uzun sohbetler nedeniyle unutulmayan bir askerlik anısı hâline gelebilir.

6 Eylül 2026
Yemin töreninden sonra ders, spor ve uygulamalı eğitimlere devam eden Türk asker adayları
Yedek Subay & Astsubay

Yemin Töreninden Sonra Hangi Eğitimler Var? Derece Nasıl Belirlenir?

Yemin töreninden sonra eğitim programı daha yoğun ve ölçümlü bir döneme geçebilir. Dersler, spor, uygulamalı eğitimler ve atış performansı bu sürecin önemli parçaları arasında.

26 Ağustos 2026
Acemi birliğinde yanaşık düzen ve temel askerî eğitimlere başlayan Türk asker adayları
Birlikler

Acemi Birliğinde Eğitim Nasıl Başlar? Yemin Törenine Kadar Süreç

Acemi birliğinde ilk eğitimler nasıl başlıyor? Yanaşık düzen, temel komutlar, askerî hitaplar ve yemin törenine kadar geçen ilk dönemde yaşananlar.

26 Ağustos 2026
Yemin Töreni İçerikleri | Askerlik Çağı